Україна

Николай Азаров на финишной прямой

11 March 2010, 08:19

Відбулися останні ритуали на шляху до призначення Миколи Азарова прем’єр-міністром України.

У середу зранку фракція БЮТ зібралася на своє чергове засідання в підвальному приміщенні парламенту. На відміну від попередніх днів, цього разу Юлія Тимошенко не лише пообіцяла прийти, але й справді прийшла на засідання. Депутати вперше могли побачити свого лідера без повноважень прем’єр-міністра.

Під час зустрічі вона оголосила плани майбутньої роботи. Заради контролю над фракцією Тимошенко вимагатиме надати їй спеціальне місце в сесійній залі як новопроголошеному „лідеру об’єднаної опозиції”.

Також екс-прем’єр попросила депутатів припинити внутрішні чвари між різними групами впливу, хоча після програних виборів у БЮТ назрів розбір польотів. Але налякана перспективою втрати хоч одного депутата, цю відверту розмову стримує сама Тимошенко.

Позбутися депутатського баласту вона планує під час дострокових парламентських виборів, у проведення яких Тимошенко свято вірить або принаймні намагається у цьому переконати свою фракцію.

Бажання зародити серед БЮТівців відчуття неминучості розпуску Верховної Ради  зрозуміле. Тільки так Тимошенко стримуватиме потенційних зрадників від втечі до коаліції Януковича.

- Тимошенко протягом засідання щонайменше двічі сказала, що Верховну Раду чекають дострокові вибори, - поділився з „Українською правдою” присутній на фракційних зборах.

Також Тимошенко оголосила, що подає до Конституційного суду в зв’язку з прийнятими змінами до регламенту, які дозволяють залучати до коаліції депутатів поштучно.

Представляти інтереси Тимошенко в Конституційному суді буде її колишній адвокат, а нині нардеп Віктор Швець. У 2001-му він витягнув Тимошенко зі слідчого ізолятора, а зараз спробує витягнути її з політичного забуття.

Доручивши це питання Швецю, Тимошенко підтвердила чутки про конфлікт, який у неї розгортається з групою Андрія Портнова.

Після безславного розгляду скарги БЮТ у Вищому адміністративному суді, Портнов, який з самого початку вважав цей процес безперспективним, склав із себе повноваження юридично обслуговувати Тимошенко.

Крім того, Портнов подав у відставку з посади заступника керівника фракції. Формально зробив це в зв’язку із набуттям повноважень члена Вищої ради юстиції. А реально – через зневіру в адекватності БЮТ викликам часу. Хоча Портнов не збирається приєднуватися до коаліції Януковича, але в законотворчих питаннях діятиме без озирання на позицію фракції.

Окрім Швеця, для оскарження регламенту в Конституційному суді Тимошенко залучила нашоукраїнців Зварича та Ключковського. Хоча подання до КС ще не направлено, але Тимошенко пообіцяла зробити це миттєво. Причини не лише в бажанні виставити Януковича поза законом. Тимошенко доведеться повоювати за право бути головним опонентом Януковича з Арсенієм Яценюком, який також звернувся до Конституційного суду з того ж приводу.

„Наша Україна” не здалася Азарову

Іншою ознакою наближення прем’єрства Азарова стало засідання фракції НУНС, яке відбулося в середу вдень. Туди прийшло більше, ніж зазвичай, депутатів, оскільки зустріч мала формат консультації з кандидатом на посаду прем’єра Миколою Азаровим.

Стіл у президії нашоукраїнці прикрасили помаранчевим прапорцем з намальованою підковою. Якби Азаров прийшов з блакитним прапором Партії регіонів, то за антуражем це би нагадувало міждержавні переговори.

Азарова на зустрічі з НУНС супроводжував віце-спікер Олександр Лавринович, який майже гарантовано перейде в його уряд на посаду міністра юстиції, а своє крісло в парламенті звільнить для комуніста Адама Мартинюка.

Неочікуваним гостем на переговорах був глава адміністрації президента Сергій Льовочкін. На питання про свою появу він віджартувався:

- Я прийшов написати заяву про складення повноважень депутата...

Навіть якщо це так, сумнівно, що вона буде розглянута, поки не проголосують весь уряд – зараз в Януковича кожен мандат на вагу золота. Навіть якщо це мандат порушника закону, який забороняє суміщати роботу депутата з іншою діяльністю.

Азаров на зустрічі з нашоукраїнцями багато говорив про катастрофічну ситуацію в економіці, але переходив на абстракції, коли мова заходила про політичні теми.

- Фальшивить я не хочу. Ради чего? Вы мне все равно не поверите. Я вам описываю печальные реалии нашей украинской жизни, - ділився Азаров спостережннями. - Прогнила вся система, насквозь! Будем вместе работать, чтобы исправить эту систему, вернуть доверие людей!

Азаров навіть пообіцяв спілкуватися українською мовою в разі обрання прем’єра. А оскільки цей момент мав настати вже на цьому тижні, він попросив НУНС до вечора середи дати відповідь на питання щодо входження в коаліцію.

- Красть никому не дам! – робив рішучий вираз обличчя Азаров, а депутати робили вигляд, що вірять йому на слово.

Пристрасний виступ Оксани Білозір, яка запропонувала регіоналам пожертвувати портфелем глави уряду на знак об’єднання країни, не справив враження на Азарова.

- Оксаночка, премьера мы вам все равно не отдадим! – повідомив він.

Уже на виході з будівлі парламенту Азаров зіштовхнувся з колишнім губернатором Сумської області нашоукраїнцем Павлом Качуром.

- Паша, а почему ты не пришел на мою встречу с фракцией? – зацікавлено перепитав Азаров. – Мы тебя так ждали!

- Так я ж більше не депутат, - пояснив Качур. - Я був ним у четвертому скликанні!.

- А-а-а, - протягнув Азаров, і зацікавленості в його очах стало значно менше. Він миттєво зник за дверима, ігноруючи запитання „Української правди”.

Після того, як Азаров пішов, нашоукраїнці залишилися розмірковувати над його пропозицією приєднатися до коаліції. Юрій Ключковський не зміг це довго слухати. Він вийшов зі зборів роздратованим:

- Ми наївні люди! Нам в очі сказали: "Ви – лохи! Ми хочемо вас взяти...". А тепер ми залишилися обговорювати, як здатися в полон!

Час, виділений Януковичем Мартиненку для пошуку голосів, добіг у вівторок. Схоже, і цього разу потяг влади проходить повз полустанок НУНС.

Зусилля, кинуті з різних боків Миколою Мартиненком, Арсенієм Яценюком і Давидом Жванією, завершилися нічим – найдемократичніша фракція не змогла зібрати 37 підписів за коаліцію. Не вдалася навіть репетиція цієї процедури – лише 25 нашоукраїнців поставили автографи під заявою про консолідацію роботи фракції.

Забувши старі образи в пошуках необхідної більшості, Микола Мартиненко навіть зустрівся з Віктором Ющенком. Для цього лідер фракції спеціально поїхав у Моринці, де екс-президент святкував день народження Тараса Шевченка. Але виявилося, що сьогодні Ющенко живе в тумані очікувань проведення в цьому році дострокових парламентських виборів.

Карт-бланш від Заходу

Третьою ознакою того, що розв’язка коаліційного сюжету невідворотно наближається, стало запрошення до адміністрації президента послів країн „Великої вісімки”.

У вівторок, напередодні походу на Банкову, відбулася традиційна зустріч акредитованих в Україні керівників дипломатичних місій Франції, Німеччини, Британії та США. Під час обговорення поточної ситуації з’ясувалося, що лише в Лондоні і далі наголошують на необхідності суворого дотримання Януковичем Конституції при створенні коаліції.

Для США проблеми в Україні порівняно з ситуацією в Іраку та Афганістані відійшли на зовсім другорядний план. Франція та Німеччина хочуть, щоб Київ нарешті припинив бути джерелом дестабілізації. І якщо коаліція „тушками” привнесе спокій та прогнозованість, то на невідповідності Основному закону готові закрити очі.

А обіцянка Януковича отримати вердикт Конституційного суду, оголошена під час зустрічі з дипломатами, дала європейцям можливість красиво вийти з неоднозначного становища.

- У Януковича сьогодні кредит довіри, але не тому, що він його заслужив, а тому що Тимошенко і Ющенко себе повністю дискредитували, - такими словами дипломати пояснюють пасивність Заходу.

Про згубність же створеного прецеденту вони прагнуть просто не замислюватися. Так простіше.

Росія же з цього сценарію може тільки радіти. По-перше, сумнівна коаліція підриває легітимність Януковича і сильніше штовхає його в бік північно-східного сусіди. А, по-друге, у підсумку цього Росія отримає на чолі виконавчої влади України не якусь абстрактну постать, а зрозумілого Миколу Азарова, уродженця Калуги та випускника Московського державного університету.

Сергей Лещенко, УП

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Матеріали по темі