Україна

Эксперты: Дешевый газ для Украины - это миф

29 April 2010, 18:15

Янукович і Азаров запевняють, що в обмін на ЧФ у Севастополі отримали найдешевший газ у Європі. Завдяки знижкам президент і прем'єр обіцяють «піднімати економіку». Однак ця «дешевизна», кажуть експерти, є лише міфом.

 

На даний момент, з урахуванням скасованого Росією мита, тисяча кубометрів імпортованого газу коштують близько 230 доларів. Менше за паливо платять лише Білорусь та Молдова, пишаються українські урядовці. Однак «харківська перемога» може вже незабаром луснути, немов мильна бульбашка. Президент Міжнародного енергетичного клубу Олександр Тодійчук у своєму виступі на конференції в рамках «Київського діалогу» у Берліні заперечив те, що завдяки Харківським угодам Україна отримала найдешевший газ у Європі. Адже контрактні умови залишаються кабальними, Росія лише відмовляється від акцизних зборів на газ.

Це свято ненадовго?

«Базова ціна при визначені формули ціни для України становить 450 доларів. Тоді як для інших європейських країн вона становить 360, 380 і навіть 280. Щойно розпочне швидко зростати ціна на нафту, в Україні вона буде зростати значно швидше, ніж в країнах Європейського союзу», - попереджає Тодійчук. Експерт зауважує, що вже за кілька років наданої знижки у 100 доларів може виявитися замало і ціна знову буде найвищою в Європі. Більше того: ніщо не заважає Росії у будь-який момент повернути газове мито. Тоді українська промисловість остаточно втратить конкурентоспроможність, якщо не буде суттєвої модернізації виробництва.     

«Як підписали, так і розірвуть»

Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift:  Михайло Гончар Ціни на газ розраховуються за умовами десятирічного контракту, підписаного торік прем’єрами Тимошенко і Путіним. Експерт київського центру «Номос» Михайло Гончар припускає, що цей контракт може бути у будь-який момент розірваний однією зі сторін. Таких прецедентів в російсько-українських газових відносинах вже достатньо. Гончар наводить приклад попереднього контракту, за яким Україна отримувала середньоазійський газ через посередника «Росукренерго». «Цей контракт був укладений на 25 років, але проіснував менше чотирьох. Саме це дає підстави для оптимізму, що ці контракти також протягнуть недовго», - каже експерт.

Вихід є. Якщо захотіти

Скільки би не проіснували нинішні угоди, учасники берлінської конференції були переконані: без масштабної програми енергозбереження Україна залишатиметься на «газовому гачку» у північного сусіда. Олександр Тодійчук переконаний, що за наявності політичної волі Україна могла би за 5-7 років повністю відмовитися від використання російських нафти і газу, використовуючи власні ресурси. Це може статися за рахунок збільшення власного видобутку цих ресурсів та використання альтеративного палива, такого як біогаз, метан з вугільних шахт та з горючих сланців. До речі, у центральній Україні знаходиться третє в Європі за обсягами родовище горючих сланців, зауважив експерт. Але головне, наголошує Тодійчук: Україна має нарешті позбутися статусу одного зі світових лідерів за обсягами споживання енергоресурсів на душу населення.

 

Автор: Євген Тейзе, Редактор: Роман Гончаренко. DW

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Матеріали по темі