Суспільство

Неля Ковалюк: Про освіту особливих дітей сьогодні найбільше дбають у приватних школах Житомира

16 July 2013, 13:51

 Неля Ковалюк дбає про інтереси людей з обмеженими фізичним можливостями як депутат Житомирської міської ради (фракції «Фронт Змін»). Крім того, жінка відстоює права людей з інвалідністю і як голова Житомирської обласної громадської організації людей з інвалідністю «Молодь. Жінка. Сім'я».

На сесії міської ради 11 липня головний лікар міської дитячої лікарні, депутат Володимир Башек повідомив, що сьогодні у Житомирі 1100 дітей з інвалідністю. Проте лише кілька десятків дітей з особливими потребами мають можливість отримувати освіту не вдома, а у школі, разом з іншими дітлахами.

Неля Ковалюк розповіла наскільки важко сьогодні відстоювати право особливих дітей на освіту і що вже зроблено в цьому напрямку.

- Інклюзивна освіта не настільки дорога, якщо порівняти з іншими витратами міського бюджету. І якщо з розумом підходити до використання коштів і ресурсів, то можна чимало зробити. Наприклад, у Програмі розвитку освіти міста є стаття, яка передбачає ремонт шкіл із заміною дверей. Якщо старі двері замінити не на аналогічного розміру - 70 см. в ширину, а на більші - 90 см., це практично не вплине на бюджет ремонту, але відкриє доступ до школи маломобільній групі населення і навіть матерям з дитячими візочками. За час своєї роботи я зіштовхнулася з різними випадками: були ситуації, коли в сім'ї одна дитина здорова, а друга - на візочку, й мама не могла потрапити в школу з хворою дитиною через вузькі двері. Було й таке, що батько на візочку не побував у школі, де навчалася його здорова дитина, жодного разу за 10 років лише через те, що елементарно не міг туди потрапити, а дитина закінчила школу No.23 з «золотою медаллю». У наших школах немає навіть звичайних поручнів для людей з паличками чи людей похилого віку, пенсіонерів, які приводять дітей до школи.

- Однак чиновники не поспішають впроваджувати Ваші ініціативи щодо розвитку інклюзивної освіти у Житомирі

- З вересня 2012 року разом з представниками міського й обласного управління освіти ми провели ряд заходів, які сприятимуть розвитку інклюзивної освіти в області. І якщо сьогодні таке поняття, як інклюзивна освіта взагалі з'явилося у Програмі, це лише завдяки проведеній роботі. Якщо ми й надалі працюватимемо в цьому напрямку, результати однозначно будуть вагомішими. На жаль, наше суспільство ще не готове прийняти особливих дітей у своє середовище. І вчителі, і діти й батьки не розуміють і не знають, як поводитися з дітьми з інвалідністю. Крім того, мало хто з директорів житомирських шкіл вже справді готовий їх прийняти до своїх навчальних закладів. Однак, це лише початок, ми робимо перші кроки в цьому напрямку. Потрібно багато працювати й потрібно, щоб начальник управління освіти й мер Житомира розуміли наші потреби й проблеми.

- Чи мають сьогодні діти з інвалідністю хоч якісь шанси отримати нормальну освіту у Житомирі?

- Поки що ці шанси досить невисокі, але є школи, які приймають у свої стіни особливих дітей. І це насамперед приватні школи – «Всесвіт», «Сяйво». До речі, на минулій сесії міської ради (11 липня) депутати проголосували за включення до Програми розвитку освіти м. Житомира на 2013-2015 роки питання про фінансування інклюзивної освіти у трьох приватних школах міста – «Всесвіт», «Сяйво» та «Ор-Авнер».

- Хіба в державних школах не навчаються діти з інвалідністю?

- Звісно, навчаються. Але, повірте, одна справа, коли ця інвалідність не кидається в очі оточуючим, і зовсім інша, коли дитина на візочку. Наскільки я знаю, поки що таким дітям відкрили двері у «Всесвіті». Там навчається два учні на інвалідних візках, є діти з аутизмом, з розумовими та психічними порушеннями - усього з десяток учнів. У цій школі створені хороші умови для навчання особливих дітей і, що найголовніше, там ці діти не почуваються аутсайдерами. З ними не панькаються, до них ставляться як до рівноцінних членів суспільства, і це дуже важливо.

- Які плани маєте на найближче майбутнє?

- Дуже хочеться, щоб новий навчальний рік школа «Всесвіт» почала у власному приміщенні. Саме ця школа сьогодні робить чи не найрішучіші кроки в освіті дітей з особливими потребами. Тому на минулій сесії міської ради я й відстоювала інтереси приватних шкіл, бо саме вони, а не державні, сьогодні дають більше шансів на освіту особливим дітям.

Житомир.info

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Матеріали по темі