Суспільство

В Україні вийшов перший посібник з історії для старших класів, у якому висвітлені події Майдану та російська агресія

10 October 2016, 16:37

В Україні презентували науково-методичний посібник для учнів старших класів і учителів, у якому вперше систематизовано події Революції гідності і військових дій на сході України у 2014-2016 роках.

Про це повідомляє 10 жовтня Український кризовий медіа-центр.

За словами автора, історика Павла Полянського, ці події він намагався висвітлити максимально неупереджено, але називати речі своїми іменами.

«Є проста дилема, яку ми маємо розуміти: або ми будемо діяти такими ж брутальними фальсифікаторськими методами, якими діє російська пропаганда, щоб захистити наших учнів від впливу російської пропаганди – але це неправильно з етичної точки зору, це шлях у глухий кут. Є інший підхід – це на противагу цій брехні, віртуальному світу, створюваному російською пропагандою,  творити правдиву історію, давати правдиві факти. Тим більше, зараз молодь все дуже добре осмислює і нічого не сприймає на віру», – пояснив він, презентуючи посібник під час прес-брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі.

Павло Полянський зазначив, що посібник має гриф Міністерства освіти і науки України «Схвалено для використання» і є необов’язковим, додатковим навчальним ресурсом.

Євромайдан Павло Полянський розглядає як загальнонаціональне явище, представлене усіма регіонами України включно із Кримом та Донбасом. Революцію гідності він розділив на три ключові фази – Майдан як студентський виступ, Майдан-табір і Майдан-фортеця. Він зауважив, що намагався подавати лише фактаж, уникаючи емоцій і особистих спогадів, але приділив окрему увагу тій дивовижній самоорганізації і загальній атмосфері Майдану. У посібнику він акцентував на тому, що Майдан був суто низовою ініціативою представників найрізноманітніших прошарків суспільства.

Розповідаючи про події на сході України, Павло Полянський вживає термін «війна» – попри те, що у документах міжнародних організацій і Верховної Ради не фігурує більш жорстке формулювання, ніж «агресія». На думку Павла Полянського, війна не була спонтанною реакцією РФ на перемогу революції, а «зараннє спланованою каральною акцією проти України, єдине що з невизначеною датою початку». Одним із важливих джерел фактажу для цього розділу став звіт Дмитра Горбуліна. Він зауважив також, що на позначення прибічників так званих «ЛНР-ДНР» принципово вживає термін «колабораціоністи», а не «сепаратисти» –  у тому числі для того, щоб дистанціюватися від маніпуляційного ярлика «громадянської війни».

Посібник охоплює не лише події Майдану та війни: перші два розділи присвячені подіям великої економічної депресії і 30-х років та геополітичній ситуації у 2010-2016 роках. Міжвоєнний період, за словами Павла Полянського, за часів головування Дмитра Табачника у Міносвіти практично «випав» і з програм, і з підручників, тому він включив його у посібник – попри часову дистанцію від подій, описаних у наступних двох розділах. «Світ у 2010-2016 роках» дуже стисло висвітлює світову кризу, пов’язану з глобальним тероризмом, і сучасні виклики. «Природньо, що ця книжка «недописана», тому що я наважився торкнутися подій, котрі ще продовжуються», – зазначив він.

Відповідаючи на запитання журналістів про те, як висвітлені питання, на які досі немає однозначної відповіді, Павло Полянський пояснив, що у таких ситуаціях залишає питання відкритими.

«Коли є контроверсійні точки зору, я переводжу стрілки на документи, які віддзеркалюють одну або іншу з них, і в кінці пропоную дітям і учителю обговорити те, що вони про це знають і як вони ставляться до цієї інформації»,  – прокоментував він.

Автор посібника Павло Полянський

Як повідомляв Житомир.info, з 2016 року старшокласники навчатимуться за новими програмами з історії України.

Житомир.info

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Матеріали по темі