Економіка

Директор КП «Житомирводоканал» прогнозує в наступному році колапс, бо «жадібність в черговий раз перемогла розум»

27 грудня 2018, 10:56

З початку нового 2019 року може настати черговий колапс на українських водоканалах. В силу вступає закон про ринок електричної енергії, але правила роботи для галузі, яка подає людям питну воду, так і неясні.

Про це директор комунального підприємства «Житомирводоканал» Андрій Нікітін написав 26 грудня у своєму блозі на «Економічній правді».

«Законодавцями передбачалося, що кожне підприємство захоче і зможе вийти на тендер для того, щоб знайти альтернативного постачальника електроенергії. А обленерго в цьому випадку відіграють роль тільки транспортувальника, який доставляє електроенергію до споживача. Здавалося, запускається правильна ініціатива, яка створює конкурентний ринок. Але для таких гравців як водоканали, які вважаються ненадійними покупцями, новий ринок стане не просто великим випробуванням, а ключовим гальмом розвитку. Водоканали, які мають заборгованість перед обленерго вже зараз внесені в категорію "недобросовісних платників", тому на торги до них ніхто не прийшов. І якщо називати речі своїми іменами, то правда в тому, що Національна комісія регулювання державної політики у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП) не встановлює економічно обґрунтовані тарифи для нашої індустрії. Саме тому водоканали не можуть вчасно розрахуватися за електроенергію. Звідси і мільйонні борги за енергетику. У вартості наших послуг до 40% закладені на витрати на електроенергію. Піднімаючи на неї вартість, національний регулятор автоматично не підвищує вартість тарифу відповідно до витрат водоканалу», - зазначає керівник КП «Житомирводоканал».

Він зауважує, що різницю в тарифі за електроенергії зі свого бюджету повинні погашати міста, але це «боргове» навантаження під силу не всім: для Житомира 3 млн гривень на місяць на погашення боргів водоканалу за електроенергію – це багато.

«На сьогоднішній день у нас в країні не те, що відсутнє розуміння, як правильно утримувати і розвивати критичну інфраструктуру, у нас відсутня ще й розуміння елементарних основ менеджменту: "Якщо ти підвищуєш ціни на електроенергію, то автоматично підвищується тариф в бюджеті водоканалу". Якщо вдуматися, то виявиться, що ці "управлінські помилки" зовсім не помилки, а навмисна позиція, яка переслідує чиїсь конкретні інтереси. Але через приватних інтересів "великих власників" зараз під загрозою опинилися водоканали-учасники проекту "Urban infrastructure project-2", які отримали кредити Світового банку під модернізаційні проекти. При цьому НКРЕКП, підписавши п'ятисторонню угоду, і давши гарантії Світовому банку, що кредити буде погашено, тепер створює нам такі умови, що ми не можемо виплатити ці кредити через брак коштів в тарифі... Не буде у водоканалів економічно обґрунтованих тарифів, не буде грошей на планові ремонти та потрібні зміни, ми будемо втрачати ще більше води, ще гірше очищати стоки, наші ремонтники будуть бригадами виїжджати до сусідньої Польщі. І ось ми отримаємо колапс, коли зношена інфраструктура помножиться на відсутність грошей і інженерних та робітничих кадрів. Такий колапс буде рівносильний війні. А все чому? Тому що жадібність в черговий раз перемогла розум», - наголошує Андрій Нікітін.

Повністю блог читайте тут

Як повідомляв Житомир.info, станом на 1 грудня 2018 року борг КП «Житомирводоканал» за використану електроенергію становить більше 18 млн грн: за місяць заборгованість комунального підприємства зросла на 2061,3 тис. грн – з 16 млн 313,6 тис. грн станом на 1 листопада до 18 млн 374,9 тис. грн.

Житомир.info

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Теги: Нікітін водоканал НКРЕКП тариф  
Матеріали по темі