Суспільство

У місті Житомирської області відкрили пам’ятник письменнику, могильну плиту якого знайшли на подвір’ї місцеві жителі

14 вересня 2020, 09:25

У місті Чуднів 12 вересня відкрили пам’ятник білорусько-польсько-українському письменнику та громадському діячу Яну Барщевському. Місцеві жителі у 2019 році знайшли чавунну плиту з могили Барщевського, яка підтверджує факт, що він жив та похований в Чуднові.

Про це повідомляють на сайті Житомирської ОДА.

«Діяльність Яна Барщевського ставить його в один ряд із видатними діячами культури першої половини ХІХ століття як Тарас Шевченко, Тимко Падура, Адам Міцкевич, що заслуговує на увічнення його особи та діяльності у місті Чуднів. У 2019 році жителями Чуднова знайдена чавунна плита з могили Яна Барщевського, підтверджує факт його перебування та поховання у місті. Ця подія викликала жвавий інтерес та позитивний резонанс у культурному співтоваристві, в академічних колах, а також широко обговорювалася у ЗМІ.

Чуднівська міська рада підтримала ініціативу Фонду Марії Магдалени Радзивілл (Республіка Білорусь) щодо спорудження пам’ятника Яну Барщевському» – йдеться у повідомленні.

У підтримку ідеї спорудження пам’ятника у м. Чуднів на адресу міської ради надійшли звернення Міністерства культури Республіки Білорусь, громадського об’єднання “Білоруський фонд культури”, Державного музею історії білоруської літератури.

«Фондом Марії Магдалени Радзивілл виготовлено та подаровано місту пам’ятник у вигляді бронзового бюсту на колоні з зеленого граніту, на якій розташована меморіальна табличка з надписом українською, білоруською та польською мовами. Складовою частиною пам’ятника є надмогильна плита письменника. Надмогильна плита Яна Барщевського передана місту після виконання технічних робіт по реставрації ГО “Житомирська обласна Спілка поляків України», – повідомляє пресслужба ОДА.

Довідково

Ян Барщевський народився у селі Мураги Полоцького повіту (тепер Расонський р-н Вітебської область) наприкінці вісімнадцятого століття (точна дата не встановлена). Помер 12 березня 1851 (за новим стилем) у Чуднові (тепер Житомирської область).

Ян Барщевський писав вірші та оповідання, переважно польською, також білоруською та руською (староукраїнською) мовами.

У своїх творах Ян Барщевський звертався до фольклорної тематики, прославляв романтично-піднесене почуття любові до простого народу та будив його національну свідомість.

Ян Барщевський цікавився волинською народною творчістю та, власне, історією краю. Результатом перебування в Чуднові стало його оповідання “Душа не в своєму тілі” (“Dusza nie w swoim ciele”), яке увійшло у 1849 році в київське видання “Проза й вірші”(Вид. Т. Глюксберг). Письменник описує Чуднів, Волинь та навіть епідемію холери, яка в 1848 році з жахливими наслідками пройшла територією Правобережжя.

Як повідомляв Житомир.info, 16 квітня 2019 року у Чуднові містяни викопали на подвір’ї чавунну могильну плиту, думають – польського письменника Яна Барщевського

Житомир.info

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Теги: Ян Барщевський пам'ятник відкриття Чуднів  
Матеріали по темі