Політика

Роз’яснення ЦВК щодо заповнення бюлетенів: номер кандидата не обов’язково писати трафаретом

21 October 2020, 12:57

Центральна виборча комісія роз’яснила порядок заповнення виборчого бюлетеня з виборів депутатів обласних, районних, міських, сільських, селищних рад.

Відповідна постанова, ухвалена на засіданні 10 жовтня 2020 року, оприлюднена на сайті ЦВК.

«Виборчий бюлетень заповнюється виборцем особисто в кабіні для таємного голосування. Виборець, який внаслідок порушення здоров’я (у зв’язку з інвалідністю, тимчасовим розладом здоров’я, віком) не може самостійно заповнити виборчий бюлетень, має право з відома голови або іншого члена дільничної виборчої комісії скористатися допомогою іншого виборця, крім члена виборчої комісії, кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, довіреної особи кандидата, уповноваженої особи організації партії, офіційного спостерігача. З метою чіткого і однозначного встановлення змісту волевиявлення виборця, запобігання можливим фальсифікаціям виборчий бюлетень слід заповнювати ручкою, уникаючи використання олівця», - йдеться у постанові.

Далі йде покрокова інструкція щодо заповнення бюлетенів нового зразка, які використовуються на цьогорічних місцевих виборах.

Перший крок. Обираємо організацію партії. Спочатку виборцю пропонується обрати організацію партії, яку він підтримує. У порожньому квадраті навпроти повної назви цієї організації партії виборець робить позначку, що засвідчує його волевиявлення. УВАГА! Виборчий бюлетень без проставленої позначки в цьому квадраті буде визнано недійсним! Виборець у порожньому квадраті навпроти визначеної ним організації партії, за яку він голосує, ставить позначку "плюс" (+) або "галочку" (✓), або іншу(×, ◊, ○ та ін.), що засвідчує його волевиявлення.


УВАГА! Виборець може голосувати лише за одну організацію партії. Виборчий бюлетень буде вважатися недійсним, якщо в ньому проставлено позначки навпроти назв кількох організацій партій або не проставлено жодної позначки біля повної назви організації партії (частина дев’ята статті 248, підпункти "в" і "г" пункту 1 частини двадцять дев’ятої статті 250 Кодексу). Приклади недійсного виборчого бюлетеняДругий крок. Вписуємо номер кандидата в депутати, якого підтримуємо (за бажанням виборця). У другому квадраті з нанесеним трафаретом виборець може вписати порядковий номер кандидата в депутати від організації партії, якого він підтримує. Якщо виборець у квадраті з нанесеним трафаретом для написання номера кандидата в депутати не зробив позначки, такий бюлетень не може вважатися недійсним, а голос вважається відданим на підтримку усього територіального виборчого списку відповідної організації партії.

Порядкові номери кандидатів у депутати, за якими їх включено до територіальних виборчих списків, відповідно до затверджених постановою Центральної виборчої комісії від 24 вересня 2020 року № 295 форм виборчих бюлетенів позначаються у виборчому бюлетені за трафаретним форматом. Водночас Кодексом не встановлено вимог до варіантів трафаретного написання номера кандидата в депутати під час безпосереднього заповнення виборцем виборчого бюлетеня. Таким чином, виборець під час написання номера кандидата у квадраті з нанесеним трафаретом може вписати номер у форматі, що відрізняється від того, яким позначено порядкові номери кандидатів у бюлетені. У разі підтримки кандидата, порядковий номер якого відповідає одноцифровому числу, виборець може у другому квадраті із нанесеним трафаретом вписати номер, зазначення цифри "нуль" (0) перед позначенням номера кандидата в депутати не є обов’язковим. Виборчий бюлетень вважається дійсним незалежно від розміщення однієї цифри у квадраті із нанесеним трафаретом та проставлення перед нею цифри "нуль" (0).


Разом з тим, якщо виборець у квадраті з нанесеним трафаретом для написання номера кандидата в депутати зробив позначку не по трафарету, але з якої можливо встановити дійсне волевиявлення виборця, вважається, що виборець підтримує кандидата, номер якого зазначено (абзац другий частини сьомої статті 248 Кодексу).


За змістом абзацу третього частини сьомої статті 248 Кодексу, якщо запис (позначку) у квадраті з нанесеним трафаретом для написання номера кандидата в депутати, якого підтримує виборець, зроблено в графі організації партії, яку виборець не підтримав, вважається, що такий виборець підтримує весь список кандидатів у депутати від організації партії без надання підтримки окремому кандидату.У разі якщо у виборчому бюлетені проставлено неіснуючий порядковий номер кандидата в депутати в територіальному виборчому списку або інша позначка, то такий голос вважається відданим на підтримку всього територіального виборчого списку відповідної організації партії, навпроти якої поставлено відмітку.


У разі проставлення позначки, що засвідчує волевиявлення виборця, у квадраті з нанесеним трафаретом і одночасного зазначення у першому квадраті навпроти повної назви організації партії номера кандидата в депутати або неіснуючого номера кандидата в депутати(зазначення навпаки) чи зазначення у квадраті із нанесеним трафаретом позначки (номера), із зображення якої не можливо встановити дійсне волевиявлення виборця, такий голос вважається відданим на підтримку всього територіального виборчого списку відповідної організації партії. Проставляння цифри у квадраті навпроти повної назви організації політичної партії вважається іншою позначкою, що засвідчує волевиявлення виборця.


Якщо виборець, заповнюючи бюлетень, у квадраті біля повної назви організації партії вписує цифру, а у квадраті з нанесеним трафаретом вписує номер кандидата в депутати, якого підтримує, такий голос зараховується і за організацію партії, і за окремого кандидата, якого виборець підтримав від цієї організації партії.


«Виборчий бюлетень буде вважатися недійсним, якщо зміст волевиявлення виборця щодо підтримки виборчого списку певної організації партії неможливо встановити», - зазначається у роз’ясненні ЦВК.

Нагадаємо, житомиряни на цьогорічних місцевих виборах отримають чотири бюлетені для голосування: за міського голову, за депутатів міської та обласної рад і за депутатів Житомирської районної ради. Як шукати кандидатів по своєму округу читайте тут.

Як повідомляв Житомир.info, в Житомирі за тиждень до місцевих виборів, які мають відбутися 25 жовтня 2020 року, триває активна вулична агітація. Якими були політичні обіцянки і заклики на білбордах та сітілайтах за три тижні до місцевих виборів дивіться у фоторепортажі.

Житомир.info

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Теги: ЦВК вибори бюлетень  
Матеріали по темі