Місто

В інклюзивно-ресурсному центрі розповіли, як у Житомирі обрати заклад та програму навчання для дітей з інвалідністю

1 червня 2021, 17:25

Житомирянка Владислава виховує чотирирічного Андрія, у якого синдром Дауна. Жінка хоче перевести хлопчика зі спеціалізованого закладу в інклюзивну групу при звичайному садочку, тому звернулася до інклюзивно-ресурсного центру.

«Два роки тому ми приходили з Андрієм в цей центр, проходили тестування, тоді я була налаштована на інклюзію, але мені пояснили, що на інклюзію Андрію ще рано. Тоді йому було два роки, але він був розвинений ментально на 1 рік 2 місяці - 1 рік 3 місяці, тому це був хороший крок, що нас відправили в корекційний дитсадок, він там був два роки. Зараз нам порекомендували спробувати інклюзію і дали дозвіл на пів року, а через пів року ми повинні знову прийти сюди й ще раз пройти тестування: подивитися, що відбулося за ці пів року інклюзії, чи відбувся розвиток. Нам потрібно спробувати спілкування з іншими дітьми, мені потрібно, щоб у дитини були варіанти розвитку, приклади перед очима, щоб у нього було більше спілкування», - розповідає Владислава.


В інклюзивно-ресурсних центрах надають комплексну оцінку розвитку та рекомендують навчальну програму дітям з інвалідністю, враховуючи діагноз та потреби. Таких центрів у Житомирі три, за кожним закріплені конкретні заклади освіти. За словами директорки «Першого інклюзивно-ресурсного центру», до установи звертаються батьки з дітьми від 2 до 18 років.

«Вони можуть одразу звернутися до закладу освіти і йти на загальних підставах, але якщо дитина має інвалідність, то краще прийти до нас. Ми порекомендуємо більш конкретно та якісно, більш чітко програму, за якою дитині буде легше працювати, ніж вона буде у загальному класі із загальною програмою, тому що лише наш центр може рекомендувати інклюзію або рекомендувати дитині корекційну групу - це логопедична чи група із затримкою психічного розвитку, або це спеціальний заклад загальної середньої освіти», - каже директорка КУ «Перший інклюзивно-ресурсний центр» Тетяна Колос.

Батьки можуть звертатися до центру за пів року до початку нового навчального року. Заяву можна подати на місці або через інтернет-портал. Протягом місяця фахівці займатимуться з дитиною та нададуть висновок.

«Інклюзивне навчання рекомендоване дітям із порушеннями зору, слуху, опорно-рухового апарату та з порушенням інтелекту легкого або помірного ступеня, також рекомендовано з тяжкими порушеннями мовлення. Якщо дитина з дуже складними порушеннями, то ми рекомендуємо спеціальний заклад, тому що є такі моменти, коли дитина з інтелектуальними порушеннями, з дитячим аутизмом і їй важко перебувати в інклюзивній групі, є складні моменти. Дошкільна освіта – це спеціалізований заклад дошкільної освіти №59. Заклади загальної середньої освіти, де дітки можуть йти у перший клас – Денишівська спеціальна школа для дітей з тяжкими порушеннями мовлення; спеціалізована школа для дітей з порушеннями інтелекту, яка знаходиться на бульварі (вул. Синельниківська, 12). Також є школа спеціалізована для дітей з порушеннями слуху (спецшкола №2), і з вадами зору (спецшкола №1)», - розповідає Тетяна Колос.

Окрім цього, у загальноосвітніх школах є спеціалізовані класи для дітей з інтелектуальними порушеннями та з важким порушенням мовлення.

«Після того, як батьки отримали висновок про комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку своєї дитини, якщо ми рекомендуємо освітню програму у спеціальний заклад, то вони звертаються туди самостійно. Якщо це групи компенсуючого типу або інклюзивні групи чи класи на території міста Житомира, то вони звертаються в департамент освіти, де їх скеровують у той заклад, у який їм найближче територіально ходити», - говорить директорка КУ «Перший інклюзивно-ресурсний центр».

Нагадаємо, у 2018 році в Житомирі почали створювати інклюзивно-ресурсні центри, - прототип колишніх психолого-медико-педагогічних комісій, які є окремими юридичними особами і працюють з дітьми з особливими потребами. У листопаді комісія обрала директорів двох міських ІРЦ.

Як повідомляв Житомир.info, станом на лютий 2019 року у житомирських школах був 141 клас з інклюзією, де навчалися 211 учнів з особливими освітніми потребами.

Житомир.info

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Теги: ІРЦ інклюзія діти дитсадок школа інвалідність синдром Дауна  
Матеріали по темі