Влада

Верховна рада ухвалила зміни до КУпАП щодо посилення відповідальності за домашнє насильство

1 July 2021, 13:09

Верховною радою прийнято Закон «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо посилення відповідальності за вчинення домашнього насильства та насильства за ознакою статі».

Про це 1 липня 2021 року повідомляє пресслужба парламенту.

«Закон спрямований на удосконалення правового регулювання притягнення до відповідальності за вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, невиконання термінового заборонного припису або неповідомлення про місце свого тимчасового перебування, а також практичної реалізації права постраждалої особи на відшкодування матеріальних збитків і моральної шкоди, завданих внаслідок домашнього насильства», - йдеться у повідомленні.

Законом внесено зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП), якими:

доповнено санкцію ст. 173-2 стягненням у виді суспільно корисних робіт;

встановлено, що військовослужбовці, військовозобов’язані та резервісти під час проходження зборів, а також особи рядового і начальницького складів Державної кримінально-виконавчої служби України, служби цивільного захисту і Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, поліцейські несуть адміністративну відповідальність за вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, невиконання термінового заборонного припису або неповідомлення про місце свого тимчасового перебування на загальних підставах;

змінено строк накладення адміністративного стягнення за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 173-2 КУпАП;

виключено необхідність участі особи, яка вчинила порушення ст. 173-2 КУпАП, при розгляді справ про адміністративні правопорушення.

За проєкт закону №3908-1, який був зареєстрований у Верховній раді в серпні 2020 року, проголосували 336 народних депутатів, не було жодного, хто б «утримався», або голосував «проти».

«За даними Державної судової адміністрації України, за 2019 рік на розгляді в судах перебувало 112 964 справи за вчинення правопорушення, передбаченого статтею 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Адміністративне стягнення за результатами розгляду накладено на 50 580 осіб. Найбільш поширеною санкцією, що застосовується до кривдників, відповідно до судової статистики, є штраф. Так, судами було винесено 44 091 рішення про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу, що складає більше 87% від загальної кількості накладених стягнень за вчинення правопорушення, передбаченого статтею 173-2 КУпАП. Набагато менш поширеним покаранням є громадські роботи – 4 859 (9,6%). Частка адміністративного арешту серед накладених стягнень складає лише близько трьох відсотків (1 611 адміністративних стягнень). Загальна сума накладених штрафів за цей період становить 9 598 146 грн, з яких сплачено добровільно 3 463 812 грн», - йдеться у пояснювальній записці до законопроєкту.

Автори зазначають, що застосування штрафів не є ефективним, оскільки суди дуже рідко враховують фінансовий стан правопорушника і в переважній більшості покарання впливає не на порушника, а на його сім'ю в цілому або ж на постраждалу особу, оскільки штраф сплачується або із сімейного бюджету, або ж самою постраждалою особою, якщо кривдник не працює, не має власних доходів та вимагає шляхом фізичного чи психічного впливу гроші від інших членів сім’ї.

Ухвалений закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.

Нагадаємо, 14 травня цього року про протидію домашньому насильству говорили у програмі «Тема дня».

Як повідомляв Житомир.info, 12 квітня 2021 року Коростишівський районний суд у Житомирської області оштрафував на 255 грн жінку за регулярне домашнє насильство відносно свого чоловіка: громадянка 10 днів поспіль дебоширила вдома: ображала чоловіка нецензурними словами, затівала бійку. Також в 2021 році жителя смт Ружин Житомирської області за побиття дружини засудили до 200 годин громадських робіт, але прокурор з таким вироком не погодився, бо чоловік систематично вчиняв насильство над дружиною, і подав апеляційну скаргу, яку суд задовольнив і призначив суворіше покарання – арешт строком на 3 місяці.

Житомир.info

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Теги: ВР закон домашнэ насильство КУпАП насильство  
Матеріали по темі