Місто

Історія танку, який приберуть з майдану Перемоги: встановили першим в Україні, участь у боях за Житомир не брав

28 April 2022, 13:43

З майдану Перемоги приберуть танк, який є пам'ятником на честь визволення Житомира від фашистських загарбників. Його планують перемістити до монумента Слави.Таке рішення прийняли 28 квітня під час засідання виконкому.

Як повідомив, директор департаменту містобудування та земельних відносин міської ради Ігор Блажиєвський, на ім'я міського голови надійшло звернення від громадської організації щодо переміщення пам'ятки історії місцевого значення. Також він зазначив, що питання доцільності цього пам'ятника у центрі місті порушується не перший рік.

«В останні роки в колі архітекторів, містобудівників, краєзнавців та істориків досить часто підіймається ця тема, оскільки часи все-таки змінюються, і на одній з центральних площ стоїть знаряддя зброї при тому, що у нас є прекрасний комплект монумент Слави по вулиці Чуднівській, пам'ятка історії та архітектури. Спільнота вважає, що було б доцільніше розмістити бойовий танк на комплексі монумент Слави», - сказав Ігор Блажиєвський.

Історик Геннадій Махорін розповів історію житомирського танку Т-34. Зазначив, що його потрібно зберегти, адже першим в Україні такий танк було встановлено саме у нашому місті, хоча він і не брав участь у боях за Житомир.

«В 1965 році, першим в Україні такий танк було поставлено саме в Житомирі. Це було зумовлено відновленням святкування дня перемоги за часів Брежнєва та високим статусом очільника житомирського облвиконкому Віктора Олександровича Кременицького: він подав клопотання на Уряд УРСР, щоб замовили на омському заводі №174 танк, який символізував би визволення Житомира від нацистів. На замовлення Уряду було на омському заводі виготовлено і переправлено на залізниці до Житомира танк Т-34-85. Це покращена модифікація танка Т-34-76, який випускали з 1940 року і вин виніс на собі весь тягар війни. В січні 1944 року почали випускати нову модифікацію Т-34-85, з 85-міліметровою гарматою, з покращеними якостями бронезахисту, через що танк став важчим на 5 тонн. Наприкінці квітня танк доставили залізницею в Житомир, власним ходом він поїхав до Новогуйвинська, на танкоремонтний завод, там його підфарбували й нанесли бортовий номер – 945», -розповів Геннадій Махорін, наголосивши, що танки модифікації Т-34-85 не брали участь у вигнанні нацистських військ з Житомира.

Пам’ятник повинен бути перенесений до монумента Слави, щоб вшановувати пам’ять всіх загиблих у всіх війнах за визволення України – зазначив міський голова. Після чого члени виконкому проголосували за перенесення танку з майдану Перемоги.

«Дійсно, це пам'ять про тих людей, які віддали своє життя в боротьбі з фашизмом. Зараз на українській землі наші військові і весь український народ бореться з рашизмом, який мало чим відрізняється від фашизму. Пам'ятник повинен бути перенесений на меморіал, щоб вшановувати пам’ять всіх загиблих у всіх війнах за визволення України», - сказав Житомирський міський голова Сергій Сухомлин..

Варто зазначити, що 1 березня цього року танк вже намагалися зняти з постаменту на майдані Перемоги, навіть зрізали кріплення. Проте сам танк тоді зняти так і не вдалося.

Нагадаємо, у відеозверненні 21 квітня мер Житомира анонсував на 9 травня перенесення танку, який стоїть на постаменті на майдані Перемоги, і подальшу реконструкцію цього майдану. 25 квітня Сухомлин пояснив, що танк збираються перенести до монумента Слави.

Як повідомляв Житомир.info, в червні 2019 року мер Житомира своїм розпорядженням створив робочу групу для реалізації інфраструктурного проєкту реконструкції майданів Соборний та Перемоги. В січні 2020 року мер вніс зміни в своє розпорядження, змінивши голову робочої групи на взявши виконання документу під особистий контроль.

Житомир.info

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Теги: виконком танк монумент пам'ятник Махорін Сухомлин Блажиєвський 9 травня  
Матеріали по темі