Здоров'я

Медиків Житомирської області навчать відрізняти жертв домашнього насилля від звичайних пацієнтів

19 червня 2019, 14:47

В Україні ввели системний підхід до виявлення домашнього насильства та надання медичної допомоги, завдяки якого медиків навчатимуть виявляти жертв насилля і надавати їм кваліфіковану допомогу – як фізичну, так і психологічну.

Про це 19 червня поінформував сайт Мінохорони здоров’я.

«МОЗ України затвердило наказ, що регламентує надання медичної допомоги дітям і дорослим, які постраждали від домашнього насильства. Затверджений порядок - принципово новий підхід, що включає алгоритми дій медиків і пацієнтів у разі сексуального, фізичного чи психологічного насилля. Наказ МОЗ України №278 від 01.02.2019 «Про затвердження Порядку проведення та документування результатів медичного обстеження постраждалих осіб від домашнього насильства або осіб, які ймовірно постраждали від домашнього насильства, та надання їм медичної допомоги» визначає, як відбувається медичне обстеження та надання медичної допомоги людям, які постраждали від насильства», - інформує сайт.

Наказ визначає не лише клінічні симптоми, а й типи поведінки, що можуть вказувати на те, що людина піддається домашньому насиллю, - агресивність, напади люті, схильність до руйнації, нищення, уповільнене мовлення, нездатність до навчання, відсутність знань, відомих дітям відповідного віку (наприклад, невміння читати, писати та рахувати), тривожність тощо.

Порядок регламентує алгоритм дій як закладу охорони здоров’я, так і права постраждалого пацієнта.

«Відповідно до наказу, в закладах охорони здоров'я медичні працівники проходитимуть професійну тематичну підготовку (виділено редакцією) щодо проведення медичного обстеження постраждалих осіб та надання їм медичної допомоги. Також тепер про запобігання та протидію домашньому насильству вивчатимуть студенти-медики та лікарі. Такі теми ректори медичних закладів вищої освіти та закладів післядипломної медичної освіти мають внести в навчальні плани і освітні програмах безперервного професійного розвитку фахівців для лікарів», - інформує МОЗ.

Згідно з новим порядком, протягом доби заклад охорони здоров’я має інформувати Національну поліцію України, а в разі виявлення ушкоджень у дитини - також службу у справах дітей. Людина, яка постраждала від насильства (або її законний представник), обов’язково має надати згоду на медичне втручання. Виняток - пряма загроза життю людини, у цьому випадку згода пацієнта не є обов’язковою.

Дії людини, яка постраждала від домашнього насилля:

1. Зверніться за медичною допомогою

Звернутись можна у будь-який заклад охорони здоров’я. Якщо ваш стан не є критичним, запишіться на прийом до свого сімейного лікаря, терапевта чи педіатра, він проведе обстеження, призначить лікування чи направить до вузького спеціаліста. У екстреній ситуації телефонуйте 103.

2. Пройдіть обстеження і отримайте підтримку

Лікар має повідомити пацієнта про результати обстеження, можливі варіанти лікування, а також про права, заходи та соціальні послуги, якими може скористатися пацієнт.

3. Пройдіть лікування

Лікування відбувається виключно за згодою пацієнта чи його законного представника, якщо він не є кривдником.

«Відповідно до даних Всесвітньої організації охорони здоров’я, насильство є медичною проблемою. Щороку 1,4 мільйона людей у всьому світі помирають через насильство. В Україні лише у 2018 році до Національної поліції України надійшло 115 500 заяв і повідомлень про домашнє насилля», - інформує сайт міністерства.

Нагадаємо, на середину червня 2019 року в Житомирській області нараховувалося 13 мобільних бригад для допомоги людям, які постраждали від домашнього насильства.

Як повідомляв Житомир.info, за половину 2018 року житомирська поліція отримала 39 повідомлень від неповнолітніх про насильство у сім’ї, але жодне не підтвердилося. 20 січня 2018 в Андрушівському районі поховали 29-річну бердичівлянку, яка роками терпіла домашнє насилля і загинула від рук власного чоловіка. У березні 2019 повідомлялося про суди над трьома сімейними тиранами: двоє знущалися з матерів, один – з дружини.

Консультація міністра, куди звертатися житомирянам, які потерпають від насильства в сім’ї, тут.

Житомир.info

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Теги: насильство МОЗ медик лікар  
Матеріали по темі