Місто

На Новому бульварі у Житомирі відкрили меморіальну дошку Францу Бржезицькому

30 November 2019, 13:42

У Житомирі відкрили меморіальну дошку останньому в’язню концтабору «Майданек» Францу Карловичу Бржезицькому.

Про це 30 листопада повідомила пресслужба Житомирської міської ради.

Урочисте відкриття пам’ятної дошки відбулося 30 листопада. Дошка встановлена на стіні будинку на Новому бульварі, 7, де проживав житомирянин.

Відомий житомирський краєзнавець Георгій Мокрицький у Facebook написав, що встановлена дошка виконана без традиційного використання граніту. На дошці є спеціальні QR-коди. «Дошка надзвичайно оригінальна: творці обійшлися без граніту, відмовившись від «кладовищенських традицій». На ній кольоровий портрет Франца Бжезицького, короткий присвятний текст і QR-коди, завдяки яким про героя цієї дошки можна дізнатися набагато більше. Це перша подібна меморіальна таблиця в Житомирі. Після відкриття дошки відбувся творчий вечір пам'яті Франца Карловича Бжезицького», – йдеться у дописі Георгія Мокрицького.

Нагадаємо, людина-легенда Франц Карлович Бржезицький – останній в’язень концтабору Майданек – помер у серпні 2017 року у віці 92 років.

У 2016 році житомирський журналіст Олександр Гуцалюк розповів про 92-річного колишнього в’язня, який був одним із фундаторів створення Товариства польського, повернення польській релігійній громаді Семінарійського костьолу Святого Яна Дуклі, благоустрою Польського цвинтаря, сплюндрованого за роки радянської влади:

Францішек народився 4 вересня 1924 року в місті Житомирі у звичайній польській робочій сім’ї, яка проживала на Мальованці.

У лиховісні часи Великого терору енкаведисти розстріляли його батька, а матір відправили в Сибір у заслання. У 1941-му, після окупації Житомира німецькими загарбниками, 17-річний Франек, разом зі своїми польськими друзями-ровесниками, створив підпільну молодіжну антинацистську організацію, яка згодом приєдналася до житомирського комуністичного підпілля на чолі з Григорієм Шелушковим. Наприкінці 1942-го хлопця вистежило і схопило гестапо. Німці підозрювали його у зв’язках з підпільниками, однак довести нічого не змогли. Він стійко витримав усі тортури катів, нікого з товаришів не виказав, і його вже мали намір розстріляти, але страту в останній день замінили на концтабір смерті Майданек (Польща). Туди він потрапив у складі житомирського етапу 13 лютого 1943 року. З 1240 чоловік цього етапу вижили і повернулися додому після війни лише семеро.

А після Майданека ще були концтабори Гросс-Розен (Німеччина) і Ляйтмеріц (Чехословаччина). Він пройшов усі кола пекла, вистояти й вижити в нелюдських умовах йому допомогли незламний характер, ідейні переконання, взаємодопомога товаришів і глибока віра в Бога.

Після звільнення у 1955 році Франц Бржезицький пішов у трудовому житті по стопах свого діда і батька – став будівельником і багато десятиріч, аж до виходу на пенсію, очолював у місті передову будівельно-монтажну бригаду.

Як повідомляв Житомир.info, 20 листопада 2019 року сайт Житомирської міської ради інформував, що виконком прийняв рішення про відкриття меморіальної дошки останньому в’язню концтабору «Майданек» Францу Карловичу Бржезицькому.

Житомир.info

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Теги: Бржезицький меморіальна дошка  
Матеріали по темі