Інтерв'ю

«Напевно, я Crazy», – вчитель інформатики з Житомира розповів про Національну премію, любов до школи та підхід до навчання

17 August 2020, 17:27

Житомирський вчитель інформатики Микола Тарасюк увійшов у Топ-50 національної премії Global Teacher Prize Ukraine 2020.

Чоловік працює 15 років у школі №17, за цей час встиг взяти участь у багатьох конкурсах регіонального та всеукраїнського рівня, ба навіть представляв Україну разом з учнями закордоном.

17 серпня журналіст Житомир.info поспілкувалася з Миколою Тарасюком про плани на майбутнє, особливий підхід до викладання та проєкти, які були представлені на конкурсі.

Чому вирішили взяти участь у Global Teacher Prize Ukraine 2020 та які проєкти представляли на конкурсі?

Ця премія досить така нова, з 2017 року. Двічі я подав анкету, це було на вимогу моїх учнів, але я не ставився до цього так серйозно. Мене надихнув вчинок Ігоря Баранова, колеги з гімназії №23, що у нього вийшла така можливість і отримав певний результат. Не скажу, що це сильно зачепило, але стало цікаво спробувати себе реально у цьому заході. Треба показати свою роботу, професійну роботу, чого ви досягали. На цьому конкурсі я показав все те, що ми робили з моїми учнями за останні три роки. Перший проєкт, з чого ми починали, ще у 2017 році - це проєкт «Розумійка» для дітей з особливими освітніми потребами. Це був комп'ютерний проєкт, програма, яка давала дітям з синдромом Дауна розвивати моторику пальців, розумові здібності, увагу, використовувати у своїх заняття різноманітні технічні засоби: планшет, комп'ютер. Родзинкою проєкту було те, що діти могли використовувати у своїй підготовці до звичайної школи, до першого класу. Так, на той період троє дітей у нас потрапили до школи, і на сьогодні вони закінчили п'яті класи. Якщо брати проєкт «Generation 21», я на конкурсі його описував. Це сучасний засіб для психологів школи, класних керівників по роботі з дітьми і батьками на класних та батьківських зборах, де вчитель доносить думку до дітей, що надмірне використання гаджетів є шкодою для вашого життя. До речі, за те, що діти проходять цей курс ми даємо їм відповідні наліпки, як вони кріплять на гаджети для того, аби нагадувати собі, що все-таки варто мати якийсь баланс. За останні роки ми досягли успіху в таких напрямках як короткометражні фільми. Ми відзняли фільм про булінг, в Румунії він став переможцем, ми отримали золото для України. Я завжди говорю «ми», тому що завжди працюю у команді з учнями. Я не виконую функцію вчителя, коли ми намагаємося реалізувати якість цікаві ідеї.


Global Teacher Prize Ukraine для тих хто застосовує інноваційні практики та надихає учнів - про це йдеться на сайті премії. Який у вас підхід до освітнього процесу?

Своя особиста манера ведення уроку. Я не ставлю себе, що це є урок де є вчитель і є діти, я більш відношуся до своїх 45 хвилин таким чином, що ми є маленька ІТ-компанія, де є команда, яка працює над виконанням певного завдання, а я є менеджером. Діти питають: «Чому ви багато чого знаєте, багато чим цікавиться, могли б свою власну справу відкрити, чому ви досі у школі?». Я інколи кажу: «Напевно, я crazy, навіжений», так у мене з'явився логотип під яким працюю «Mitric Crazy teacher from Ukraine» - це свій такий бренд. Навіть, коли було дистанційне навчання, я розробив свій власний «мерч», такі браслети на руку, і мотивував дітей до навчання. Казав, що у мене є журнал, і якщо будуть всі плюсики в кінці ви отримаєте ось такі подарунки, а найкращі отримають футболку «My friend Crazy teacher from Ukraine». І діти пахали як ніколи, їх це приваблювало. Я досить часто використовую змішане навчання, як навчання в інтернеті під час уроків в різноманітних підгрупах. Знову наводжу приклад Шкаєва Павла, у дев'ятому класі я його взяв, показав, що можна, він подивився і сказав, що хочу ще подивитися. Він, фактично, зробив себе сам. Взагалі всі діти, з якими працював, я лише налаштовував, підштовхнув, десь треба хитрити завжди і я з цим впорався.


Сучасний вчитель - це той, що не стоїть на місці. Над чим зараз працюєте, або поділіться ідеями, які плануєте реалізувати найближчим часом ?

Багато планів собі зробив, я взагалі задоволений тим, що подав кандидатуру на Global Teacher Prize Ukraine, як там пишуть: ми шукаємо натхненних, надихаючих вчителів, а виявилося навпаки, своєю роботою, вони надихають на нові звершення. У мене була ідея створення власного ютуба каналу, де можна було б проводити цікаві уроки, розбирати нестандартні ситуації, які виникають в учнів і вони бояться про це розповісти, а тут можна інкогніто розповісти. Зараз я також працюю над власною розробкою власного сайту, на якому можна більше розповісти цікавого матеріалу для дітей, колег та батьків. Ще у мене в планах запустити власну медійну студію з учнями, щоб ми щось цікаве знімали. Зараз вже є багато пропозицій, після того як дізналися, що вчитель потрапив в Топ-50, пропонують різноманітні проєкти. Приємно, що Житомир просинається, тому що нам треба «шатати» місто. У нас багато класних вчителів, у нас потужна кафедра інформатики, знаю, що в різних школах з різних предметів багато класних вчителів, але чогось бояться. Гадаю треба спробувати, я зробив цей крок - у мене вийшло.


Ви увійшли у Топ -50 фіналістів Global Teacher Prize Ukraine 2020 на цьому етапі конкурсу, які завдання для учасників та що буде далі?

Топ-50 оголосили і ми отримали завдання до наступного туру, зараз будуть оголошувати Топ-10 - це вже будуть фіналісти, серед яких оберуть одного переможця. Але я вважаю, що вже всі переможці, навіть якщо ви потрапили в 50 - бо це є визнання на всю країну серед великої кількості вчителів, які не побоялися взяти участь. Ми отримали тему для написання есе «Дистанційне навчання - це виклик чи мотивація», треба вкластися в 500 слів. Складно, бо багато роботи відбувалося, хотілося всім поділитися, в 500 слів я увійшов, але багато чого не розповів. Далі у нас будуть скайп інтерв'ю, де ми будемо говорити про власний досвід, де у нас буде більше можливостей розповісти, що напрацювали. Далі буде працювати ассессмент-центр, який до вересня визначить десятку. З 10 по 14 вересня десятка буде працювати на певній базі вже відповідно до журі. А 3 жовтня буде червона доріжка, смокінги, плаття - збирається вся Україна. Попри те, буду в десятці чи ні, я все одно поїду, навіть якщо б не увійшов в Топ-50, я б поїхав знайомитися з людьми і показувати, що у Житомирі також є вчителі, які також нічого не бояться.


Якщо ви станете переможцем та отримаєте головний приз премії - чверть мільйону гривень, що будете робити?

У мене така мрія - закупити техніку, ми зараз зайнялися відео, я хотів би придбати кілька камер, фотозону, щоб діти могли навчатися. 3D принтер нам не завадив би, багато роботів не завадило, свій Всеукраїнський конкурс не завадило б провести. Житомир має такі потужності і ми могли б це реалізувати, показати, що у нас є потужні навчальні заклади, які можуть конкурувати, є розумні дітки і їм потрібно дати шанс, їх просто витягти, щоб вони хоча б раз спробували свої сили, тоді їм сподобається. Звісно у нас є ідеї, проєкти, в які варто вкладати кошти і дивитися які будуть результати.

Нагадаємо, 15 серпня організатори Національної премії повідомили, що вчитель інформатики з Житомира став фіналістом Національної премії Global Teacher Prize Ukraine 2020

Як повідомляв Житомир.info, у 2019 році житомирський учитель інформатики Ігор Баранов увійшов до ТОП-50 фіналістів національної премії Global Teacher Prize Ukraine. Ігоря Баранова 5 листопада 2019 року конкурсна комісія визнала переможцем конкурсу на посаду директора Житомирської міської гуманітарної гімназії №23 ім. Очерета.

Житомир.info

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Теги: національна премія вчитель інформатики Тарасюк  
Матеріали по темі