Влада

Три сценарії, за якими «улюблені» фірми виграють тендери на ремонт доріг у Житомирській області

30 квітня 2021, 12:50

Щороку з бюджету виділяють мільйони гривень на ремонт автомобільних доріг в Житомирській області. У 2020 році, в порівнянні з 2019, на ремонт доріг витратили в декілька разів більше - реалізовували перед місцевими виборами програму президента «Велике будівництво».

В рамках програми анонсували великі перспективи на розбудову області: безліч проєктів, скільки ж сподівань та набагато більше коштів вкладених в них. Але на етапі тендерів «щось пішло не так» і вигравати мільйонні договори на ремонт доріг почали лише три фірми: досвідчене ПП «Автомагістраль» та новачки - ТОВ «Будстандарт ЛТД» і ТОВ «Міттел».

Про фірми

З осені 2019 року, після приходу нового керівництва Житомирської ОДА, перемагати в тендерах на ремонт доріг почала не лише відома раніше «Автомагістраль», а й нові, які відразу стали отримувати багатомільйонні підряди. У 2020 році найбільшу кількість договорів департамент регіонального розвитку Житомирської ОДА підписував з трьома фірмами: ПП «Автомагістраль» - 13 договорів, ТОВ «Будстандарт ЛТД» - 16 договорів та ТОВ «Міттел» - 6 договорів. Нерідко фірми мали не найдешевшу пропозицію, однак це не заважало департаменту ОДА підписувати договори саме з ними.

ПП «Автомагістраль» - досвідчена фірма, яка бере участь у закупівлях з 2012 року. Минулого року департамент Житомирської ОДА уклав угод з фірмою на ремонт доріг вартістю 527,2 млн грн

ПП «Автомагістраль» зареєстроване в Київській області, Вишгородському районі, село Синяк, вулиця Київська, 68. Спеціалізується фірма на будівництві доріг і автострад, статутний капітал - 14 млн 200 грн. Власником фірми є Микола Олексійович Скоростецький, який у 2005-2007 роках очолював Службу автомобільних доріг у Київській області.

Нижче – скріншоти інформації про тендери ПП з сайту YouControl:

З осені 2019 року на ринку публічних закупівель Житомирської області з'являється нова та без досвіду фірма ТОВ «Будстандарт ЛТД». Перший багатомільйонний договір ТОВ «Будстандарт ЛТД» підписало у листопаді 2019 року, на той час головою Житомирської облдержадміністрації вже був Віталій Бунечко. До цього середня вартість підписаних договорів з фірмою складала 100 тис. грн.

У червні 2020 року Житомир.info вже писав про те, що ТОВ «Будстандарт ЛТД» з листопада 2019 року почала вигравати тендери на ремонт доріг у Житомирській області і за пів року загальна вартість договорів становила понад 250 млн грн. З весни 2020 року ТОВ «Будстандарт ЛТД» почало активно брати участь у тендерах з ремонту доріг у ще одній області – Черкаській. Ексголова Черкаської ОДА Роман Боднар (очолював Черкаську ОДА з початку листопада 2019 року по 26 серпня 2020 року) та голова Житомирської ОДА Віталій Бунечко у 2017-2018 роках працювали в СБУ у Донецькій та Луганській областях. А 26 вересня 2019 року Роман Боднар подавав декларацію кандидата на посаду заступника голови Житомирської облдержадміністрації, яку на той час вже очолював Віталій Бунечко. Зазначимо, що після того, як голова Роман Боднар був звільнений з посади голови Черкаську ОДА, ТОВ «Будстандарт ЛТД» перестало не лише перемагати у тендерах в Черкаській області, а й взагалі брати у них участь.

Загалом у 2020 році департамент регіонального розвитку Житомирської ОДА уклав з фірмою договорів на 318,8 млн грн.

Нижче – скріншоти інформації про тендери ПП з сайту YouControl:

ТОВ «Будстандарт ЛТД» засноване в лютому 2018 року в Києві по вулиці Вільямса Академіка, 6-Д, офіс 43. Спеціалізується ТОВ «Будстандарт ЛТД» на будівництві доріг і автострад, статутний капітал – 100 тис. грн. Кінцевим бенефіціарним власником є Олександр Валерійович Лапко. Зауважимо, що до листопада 2018 року основним видом діяльності фірми було будівництво житлових і нежитлових будівель, а власниками фірми були Наталія Миколаївна Іванченко, Ігор Володимирович Комаров та Сергій Миколайович Музичко.

У 2020 році на ринку публічних закупівель Житомирської області з'являється ще один новий гравець - столичне ТОВ «Міттел», хоча брати участь у державних закупівлях фірма почала ще у 2016 році. Торік з «Міттел» департамент Житомирської ОДА уклав угод на 168,1 млн грн.

ТОВ «Міттел» (до 2 квітня 2020 року фірма називалась ТОВ «БК “ЕСЮ Україна») засноване в січні 2016 року. Зареєстрована фірма в Києві по вулиці Юрія Іллєнка, 83-д. Спеціалізується ТОВ «Міттел» на будівництві житлових і нежитлових будівель, статутний капітал – 1 тис. грн. Власником фірми є Вахнін Євген Миколайович.

У 2017 році, тоді ще ТОВ «БК “ЕСЮ Україна», фігурувало у кримінальному провадженні, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 205, ч. 3 ст. 209, ч. 2 ст. 364 КК України

Слідство встановило, що в період 2014 - 2016 років група осіб діючи на території Харківської області на порушення вчинили фіктивне підприємництво, шляхом створення та придбання ряду суб'єктів підприємницької діяльності в тому числі ТОВ «БК “ЕСЮ Україна».

«Крім цього, впродовж 2015 - 2017 років, група осіб діючи за попередньою змовою із службовими особами ТОВ «ФЕНІКС МЕНЕДЖМЕНТ ГРУП ПЛЮС» та іншими особами, внаслідок вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 205 КК України - створення зазначених вище фіктивних підприємств, здійснювали фінансові операції з коштами, які надходили на рахунок вказаних підконтрольних підприємств від підприємств реального сектору економіки за начебто виконанні роботи (послуги), які фактично ними не виконувались, з метою виводу грошових коштів у тіньовий неконтрольований державою обіг та їх легалізацію, а також перерахували кошти на рахунки інших суб'єктів підприємницької діяльності та перевели їх в готівку через розрахункові рахунки відкриті в АТ «РЕГІОН - БАНК», ПАТ «ВіЕс БАНК», ПАТ «СБЕРБАНК», ПАТ «КБ «ПриватБанк»», - йдеться в матеріалах справи.

Три варіанти розіграшу тендерів і три переможці

Сценарій 1. Імітація конкуренції

Дві фірми заходять на торги, імітують конкуренцію та при цьому виграють по черзі тендери.

Дві фірми ТОВ «Будстандарт ЛТД» та ПП «Автомагістраль» почали зустрічатися на торгах ще наприкінці 2019 року. За даними dozorro найчастіше у тендерах ТОВ «Будстандарт ЛТД» зустрічається саме з ПП «Автомагістраль». Під час самого аукціону фірми не конкурують та запропонованих цін не змінюють. Останнім прикладом такої закупівлі є розіграний між ТОВ «Будстандарт ЛТД» та ПП «Автомагістраль» тендер на капітальний ремонт 7,1 км автомобільної дороги в Олевському районі за 80 млн грн.

Також зазначимо, що 22 квітня 2020 року пресслужба облдержадміністрації повідомила, що голова ОДА Віталій Бунечко оглянув, як проходить капітальний ремонт автомобільної дороги Попільня – Ружин на ділянці км 18+895 – км 25+105 у Ружинському районі, де переможцем відкритих торгів стало ТОВ «Будстандарт ЛТД». Тоді дешевшу на 16 млн грн пропозицію ПП «Автомагістраль» відхилили, але на фото, які ілюструють новину, працює техніка з логотипом «Автомагістралі». Що також може свідчити про їх «співпрацю».

«ТОВ “Будстандарт ЛТД” та ПП “Автомагістраль” з початку 2020 року спільно взяли участь у 21 закупівлі, при цьому в чотирьох процедурах на тендері крім цих двох компаній жодна інша участі не приймала. І саме в цих чотирьох процедурах компанії взагалі не здійснювали кроків на пониження ціни, тобто не конкурували між собою на аукціоні. При цьому, коли в тендері брав участь інший учасник, ціна неодноразово знижувалася від 0,6 до 8,7%. В 11 з 21 закупівлі пропозиції компаніями подавалися майже одночасно, з різницею в 1-3 години. Проте, це було в останній день подання, або майже за пів години до кінцевого встановленого часу для подання, отже не може бути однозначним свідченням наявності ознак змови», - пояснює Агія Загребельська, співзасновниця «Ліги антитрасту».

Агія Загребельська зауважує, що компанії для участі в тендерах здебільшого використовують різну техніку. «Ліга антитрасту» не виявили фактів використання спільної техніки. Також немає даних про поширеність субпідрядної практики між компаніями.

«Все зазначене може свідчити про можливу наявність ознак змови між підрядниками. З одного боку, це може бути приводом для АМКУ більш детально проаналізувати діяльність компаній, отримати дані про наявність/відсутність між ними господарських відносин, спільних працівників, часу збирання довідок, ІР адрес, з яких подавались пропозиції тощо. І лише, якщо під час такої перевірки АМКУ збере додаткові ознаки змови - це може бути підставою для початку розслідування. Адже поки для цього даних недостатньо», - розповідає співзасновниця «Ліги антитрасту».

Експертка пояснює, що в цьому випадку всі спільні тендери компаній (21) проходили в одного замовника - департамент регіонального розвитку Житомирської ОДА. З одного боку, це є досить дивним, а з іншого, може пояснюватися розташуванням матеріально-технічної бази компаній та відсутності інших замовників їх послуг у цьому регіоні. Для того, аби зробити однозначний висновок, потрібно детально вивчати господарську діяльність та потужності компаній, щоб визначити доцільність участі в тендерах інших замовників.

Сценарій 2. Відхиляти дешевші пропозиції, поки перемогу не отримає «потрібна» фірма

Сценарій розгортається наступним чином: якщо хтось з учасників пропонує цінову пропозицію дешевшу ніж ПП «Автомагістраль», ТОВ «Будстандарт ЛТД» чи ТОВ «Міттел» - їх потрібно відхиляти.

Наприклад, наприкінці 2020 року департамент регіонального розвитку Житомирської ОДА уклав угоду на капремонт автомобільної дороги Баранівка-Деревищина через Кашперівку. Перемогу в торгах отримало ТОВ «Міттел» з пропозицію у 75,5 млн грн, дві дешевші пропозиції відхилили. Або ж департамент регіонального розвитку Житомирської ОДА у листопаді 2020 року за результатами тендеру уклав угоду з ТОВ «Будстандарт ЛТД» на ремонт дороги Кам'янка – Новоселиця. Вартість договору становить 4,1 млн грн, три дешевші пропозиції відхилили. Ще один приклад з ПП «Автомагістраль»: департамент регіонального розвитку Житомирської ОДА уклав угоду з фірмою на капітальний ремонт дороги Осова – Велика Цвіля – Серби в Ємільчинському районі за 46,4 млн грн, хоча три фірми пропонували нижчу ціну.

Сценарій 3: Замість виконання рішення АМКУ - просто скасовувати тендери

Департамент регіонального розвитку Житомирської обласної державної адміністрації замість того, щоб виконати рішення АМКУ і визнати переможцем фірму з найдешевшою пропозицією просто відміняє тендери.

Відбувається це так: на тендер з ремонту дороги подаються декілька учасників. Один із них ТОВ «Будстандарт ЛТД» або ТОВ «Міттел», вони пропонують дорожчу пропозицію, аніж інші учасники. Опісля замовник відхиляє дешевші пропозиції, як у випадку з другим сценарієм, та визнає переможцем потрібну йому фірму. Інший учасник з таким рішенням не погоджується і подає скаргу до АМКУ на рішення департаменту Житомирської ОДА. АМКУ приймає скаргу і зобов'язує замовника визнати переможцем фірму з дешевшою пропозицією. І замість того, щоб виконати рішення - департамент регіонального розвитку Житомирської ОДА просто відміняє тендер і оголошує новий.

Як приклад, тендер з реконструкції доріг Михайлівка – Филинці, де переможцем визнали ТОВ «Будстандарт ЛТД», а пропозиції учасників з дешевшими пропозиціями відхилили.

Першого разу департаменту Житомирської ОДА після скарг «Урарту» до АМКУ прийшлось відміняти тендери у зв'язку з «неможливістю усунення порушень у сфері публічних закупівель» та проводити нові. За результатами повторних торгів перемогу отримали знову ТОВ «Будстандарт», а інших учасників з дешевшими пропозиціями замовник відхилив, зокрема і пропозицію «Урарту».

«Урарту» подало нові скарги до АМКУ на закупівлі, в яких знову просило зобов’язати замовника скасувати свої рішення про відхилення їхніх пропозицій на реконструкцію дороги, а також зобов’язати замовника скасувати свої рішення про визнання переможцями ТОВ «Будстандарт ЛТД». У скарзі було зазначено, що пропозиції «Урарту» замовник відхилив через зазначення у довідці слова «злочин» замість «порушення», що є неправомірно зі сторони департаменту ОДА. Також у своїх скаргах «Урарту» вказало і на недоліки у тендерних пропозиціях ТОВ «Будстандарт».

АМКУ зобов'язав департамент регіонального розвитку Житомирської ОДА скасувати рішення про відхилення тендерної пропозиції виробничо-комерційної фірми «Урарту» та рішення про визначення ТОВ «Будстандарт ЛТД» переможцями закупівель. Але і на цей раз замовник закупівель не захотів віддавати тендер «Урарту». Натомість департамент регіонального розвитку Житомирської ОДА знову переглянув всі пропозиції учасників і відмінив тендери згідно з законом про публічні закупівлі.

Наразі департамент втретє оголосив тендер і спробує його провести за своїм сценарієм

Нагадаємо, у 2020 році департамент регіонального розвитку Житомирської ОДА підписав на 1,1 млрд грн договорів на ремонт доріг. Хто та де виконував та виконує роботи читайте тут.

Як повідомляв Житомир.info, станом на жовтень 2020 року сформувався ТОП-5 «улюблених фірм» департаменту регіонального розвитку Житомирської облдержадміністрації.

Наталія Іжицька для Житомир.info

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Теги: дорога тендер ОДА ремонт "Велике будівництво"  
Матеріали по темі