Суспільство

Громадськість прийшла до Житомирської ОДА, щоб розповісти про нечистоти, які знову скидають у річку Хомора

13 лютого 2019, 12:53

13 лютого у прес-центрі Житомирської облдержадміністрації відбулося засідання з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.

Одним із важливих питань, яке розглянули на нараді, було – забруднення річок Случ та Хомора. Присутні у залі заслухали звіт начальника управління екології та природних ресурсів ОДА Оксани Ревенко. На комісію приїхали й жителі селища Першотравенськ Баранівського району, які розповіли про збільшення нечистот у річці.

«Хочу зазначити, що 21 червня 2018 року відбулося спільне засідання Хмельницької та Житомирської регіональних комісій з питань ТЕБ та НС. Саме цим протокольним рішенням було встановлено ряд заходів, які повинні бути виконані з боку ТОВ «Понінківська картонно-паперова фабрика-Україна». Екологічний стан річки Хомора залишається критичним, хоча періодично спостерігається його покращення. Основним критичним показником, який визначає здатність річки до біологічного самоочищення є вміст у воді молекул розчинного кисню. Нормативно встановлені значення цього показника становлять не менше 4 міліграм на літер в будь-який період року. При вмісті розчинного кисню 2 мг/л відбувається масова загибель вищих водних живих ресурсів. Протягом 2018 року динаміка цього показника була досить нерівномірною. Покращилася ситуація вже в листопаді та в грудні 2018 року, де вміст розчинного кисню був 6,8-5,6 мг/л відповідно. Тому, можемо зробити висновок, що все ж таки є вплив на водні ресурси на сьогоднішній день але, на жаль, ситуація не покращується до того рівня, який був би необхідний для відновлення живих ресурсів у річці Хомора», - розповідає начальник управління екології та природних ресурсів ОДА.

«Ситуація з спільним виконанням протокольного рішення регіональних комісій наступна: Держекоінспекція у Хмельницькій області провела 4 заходи державного контролю у сфері охорони природних ресурсів ТОВ «Понінківська картонно-паперова фабрика-Україна» спільно з Державноекологічногю інспекцією України, і дві з Держекоінспекцією в Житомирській області. Були зафіксовані порушення – це експлуатація очисних споруд з порушенням технологічного регламенту очистки вод на позаплощадних очисних спорудах; самовільна зміна типу випуску зворотних вод №1 у річку Хомора з берегового на русловий; трубу занурено на відстань метр-півтора від берега; скидання забруднюючих речовин із зворотними водами з перевищенням встановлених нормативів граничнодопустимого скидання. Було зафіксовано погіршення якості поверхових вод водного об’єкту. За порушення у сфері водних ресурсів посадових осіб фабрики було притягнуто до адмінвідповідальності. Держекоінспекція України винесла припис про анулювання дозволу на спецводокористування, яке було видано у 2017 році. Але, рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 4.09.2018 року відмовлено у задоволені позову Державного агентства водних ресурсів України до ТОВ «Понінківська картонно-паперова фабрика-Україна» про анулювання дозволу на спеціальне водокористування. Апеляційні скарги Міністерства екології та природних ресурсів України та Державного агентства водних ресурсів України залишили без задоволення, а рішення Волинського окружного адміністративного суду – без змін. На жаль, суди не підтримали рішення Міністерства екології та водного господарства», - зазначила Оксана Ревенко.

«30 січня 2019 року надійшла інформація від ТОВ, в якій було зазначено, що здійснено наступні заходи: прийнята та вивчена проектна документація, виконані заходи щодо проведення оцінки на довкілля, технічного переоснащення, вузла, біологічної очистки очисних споруд. Захід знаходиться на проектно-дозвільному етапі виконання», - сказала начальник управління екології та природних ресурсів Житомирської ОДА.

Свою думку щодо викидів у річку Хомора висловили й жителі селища Першотравенськ Баранівського району, які постійно на відео фіксують скиди в річку.

«Я проживаю в Першотравенську, я громадський активіст, ситуація погіршилася в два рази. Ми бачимо масові скиди два рази в тиждень. Вчора Сергій Миколайович (Зибалов, заступник начальника Державної екологічної інспекції Поліського регіону) приїжджав робити аналіз води, він спустився під міст, він був в шоці, каже: такого ще не було», - розповів житель Першотравенська.


«Управління екології не має права робити будь-яких інспекцій, аналізів чи проб. Ми можемо тільки контролювати дане питання і постійно моніторити. У листопаді-грудні ситуація була трішки покращена, але, на жаль, ми знаємо, що зараз знову відбуваються скиди. І поки вони не доведуть реконструкцію очисних споруд до необхідного стану, ці скиди будуть», - говорить Оксана Ревенко.

«Ми розуміємо, що потрібно пройти певне коло тяганини, але коли працює хмельницька екологія і житомирська, ми бачимо, що житомирська екологія бере забори води безпосередньо біля місця скиду, в декількох кілометрах від місця скиду по руслу річки Хомора, і також вони забирають показники вище скиду. Хмельницька екологія забирає аналіз вище скиду, вище труби. В залежні мулу, будемо казати, невідома речовина, досягає одного метра – це вже залежні клею, яку ллють в нашу річку. За останній місяць скиди настільки збільшились…! Раніше вони скидали раз в місяць, а зараз 2-3 рази в тиждень. Знаходитися в місці, де відбувається скид, де є труба, неможливо. До річки підійти неможливо, тому що йде сморід», - обурюється житель Першотравенська.

З пропозицією щодо ще однієї перевірки на фабриці виступив заступник начальника Державної екологічної інспекції Поліського регіону Сергій Зибалов.

«Ми, дійсно, в минулому році відібрали 90 проб на річці як Хомора, так і Случ. Проводили кризовий моніторинг, інформацію надавали і на Київ, і на управління екології та природних ресурсів, крім того, двічі приймали участь в перевірці цієї фабрики, спільно з хмельницькою інспекцією. Стан справ нікудишній, зараз, дійсно, потеплішає, розпочнеться процес гниття, окису. Є пропозиція така, якщо судом було відмовлено, може бути чергова перевірка цього підприємства Держекоінспецією України, або нам дадуть доручення. Якщо будуть там порушення, тоді вчергове можна звертатися на призупинення дії дозволу, або його анулювання, але для цього потрібен позаплановий захід», - сказав Сергій Зибалов.

Також, на своїй сторінці у Facebook Державна екологічна інспекція Поліського округу оприлюднила повідомлення про те, що 11 лютого в черговий раз отримала інформацію від громадськості смт Першотравенськ Баранівського району про забруднення річки Хомора.

«12 лютого державні інспектори з охорони навколишнього природного середовища Поліського округу виїхали на місце, та факт забруднення річки був підтверджений. В смт Першотравенськ біля мосту по руслу річки Хомора зафіксовано невідому речовину сірого кольору, а також відчувається неприємний запах. Працівниками відділу інструментально-лабораторного контролю відібрано 5 проб. Результати мають бути через п'ять днів», - йдеться у повідомленні.

Нагадаємо, розпорядженням від 22 серпня 2018 року голова Житомирської облради Володимир Ширма створив робочу групу, яка мала опрацювати план зі здійснення дієвих заходів щодо запобігання забрудненню річок Хомора і Случ.

Як повідомляв Житомир.info, у жовтні 2016 року в місті Баранівка Житомирської області на березі річки Случ щодня з’являлася мертва риба. У червні 2016 року вже екс-голова Житомирської ОДА Сергій Машковський влаштував «ревізію» на Понінківській картонно-паперовій фабриці, звідки через несправні очисні споруди неочищені стоки потрапляли в річки Хомора та Случ. У липні 2016-го міністр екології та природних ресурсів закликав житомирських активістів патрулювати річку Случ, а екологи відібрали 13 проб поверхневих вод з Случі та її притоки Хомора. 10 травня 2017 року у селі Глибочок Баранівського району активісти перекривали рух транспорту по автошляху Новоград-Волинський-Полонне-Старокостянтинів, вимагаючи вжити невідкладних заходів щодо припинення забруднення річок Хомора та Случ. 19 червня 2018 року у Новограда-Волинському районі люди перекрили рух автотранспорту на трасі Київ-Чоп і вимагали припинити забруднення річок Хомора та Случ ТОВ «Понінківською картонно-паперовою фабрикою».

Житомир.info

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Теги: ОДА Ревенко Зибалов комісія Понінківська фабрика річка Случ Хомора  
Матеріали по темі