Місто

Дослідник історії виклав унікальні кінокадри Житомира 1960-1980 років

2 February 2022, 11:53

Унікальні кадри кінозйомки Житомира другої половини ХХ століття виклав на своєму YouTube-каналі дослідник історії міста, член Національної спілки краєзнавців України Сергій Бовкун.

«Краєвиди міста знімав у 1960-х-1980-х роках на свою любительську кінокамеру житомирянин Яків Іванович Петрушенко – ветеран Другої світової війни, який багато років працював у Житомирському військовому училищі. Ці кіноплівки зберіг та оцифрував кандидат технічних наук, підполковник Володимир Фриз, який чверть століття відав службі у Житомирському військовому інституті радіоелектроніки імені Корольова. Кілька днів тому він передав мені збережені фрагменти кінохронік, з яких вдалося змонтувати повноцінний хронікальний фільм», - розповів Сергій Бовкун.

Він зазначив, що ці кіносюжети досі були невідомими широкому загалу і вони є дуже цінними з краєзнавчої точки зору, адже там видно Житомир таким, яким він був 40-50 років тому. В кадр потрапили сучасні вулиці Київська та Східна, міські вокзали, майдани Соборний та Перемоги, парк та бульвар.Окремі кадри є справді унікальними. Приміром, ті, де видно перші житомирські тролейбуси К-4 та К-5 ЛА. Вони курсували маршрутами Житомира у 1960-х роках, і досі не було відомо жодної збереженої їх кінозйомки. А тепер ці та інші рідкісні кіносюжети з видами тогочасного Житомира доступні глядачам.

Як повідомляв Житомир.info, у вересні 2019 Сергій Бовкун у фондах держархіву знайшов сюжет кінохроніки 1927 року, присвячений 10-річчю святкування Жовтневої революції. У кадрі видно майдан Соборний, стару вежу біля філармонії, Преображенський собор. Одні з найцінніших кадрів кінохроніки – проїзд вулицею тогочасних трамваїв, прикрашених святковими транспарантами. Знайдений сюжет є ще й першою відомою кінозйомкою житомирського трамвая.

У жовтні 2020 року житомирянин В’ячеслав Бистрицький, який зараз проживає в Ізраїлі, відреставрував та виклав на YouTube найстаріше відео про Житомир: весною 1920 року містяни вітають польського маршала Пілсудського.

Житомир.info

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Теги: кінохроніка архів архівне відео  
Матеріали по темі