Суспільство

За місяць на ринках Житомирської області через нітрати вибракували майже 9 500 кг ранніх овочів, серед лідерів – редька

1 May 2023, 16:41

Упродовж квітня лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи, які працюють на ринках Житомирської області, вибракували майже 9 500 кг ранніх овочів, у яких вміст нітратів перевищував допустимі рівні.

Про це 1 травня Житомир.info повідомили у пресслужбі Головного управління Держпродспоживслужби в Житомирській області.

«Щороку у весняний період на ринки області починає надходити в реалізацію значна кількість ранніх овочів. Купуючи ранні фрукти та овочі, слід пам’ятати про потенційну небезпеку, яку вони можуть в собі містити. Адже продукція, що вирощується в умовах закритого ґрунту, накопичує в собі надлишкову кількість нітратів», – розповіли у ГУ Держпродспоживслужби.

Там зазначають, що повністю убезпечити свій організм від вживання нітратів споживач не зможе, бо вони є майже у всіх овочах, фруктах та зелені. Проте вони небезпечні у надмірних кількостях, тому, потрібно стежити за тим, що ви споживаєте. І лише проведення необхідних лабораторних досліджень ранніх овочів може визначити вміст нітратів, залишків пестицидів тощо.

Так, протягом квітня 2023 року спеціалісти лабораторій ветеринарно-санітарної експертизи на ринках Житомирської області за результатами досліджень виявили та не допустили до реалізації 9 421 кг продукції, що мала перевищення вмісту нітратів. Лідерами серед них є редька, капуста та огірок.

Також виявлено поодинокі випадки перевищень в буряках, цибулі перо та кабачках.

«Цікаво, що нітрати є постійно присутніми в організмі людини, і в цьому немає нічого страшного, адже згодом частина їх легко виводиться. Небезпека виникає тоді, коли спостерігається надлишок цих речовин», – зауважують у ГУ Держпродспоживслужби.

Особливо шкідливим перевищення нітратів в овочевій продукції є для дітей, вагітних жінок, осіб похилого віку, хворих на анемію, серцево-судинну та дихальну системи.

Позбутися нітратів в овочах повністю неможливо, а от зменшити їхню кількість цілком можна, зробити це допоможе:

• первинна обробка овочів, тобто видалення качана з капусти, товстих стебел зелені, обрізання огірків з обох кінців, тощо;

• промивання водою та механічна очистка;

• вимочування у воді впродовж не менш як 15-20 хвилин;

• варіння або бланшування. При варінні також втрачається велика кількість нітратів. Однак нітрати залишаються у відварі. Тому для варіння весняного овочевого бульйону треба покласти овочі в холодну воду, закип’ятити, злити перший бульйон, залити новим окропом, і далі вже варити за смаком. Варити овочі варто без кришки (це найбільше стосується кабачків, буряка і капусти), тому що нітрозаміни – леткі сполуки і випаровуються, а при варінні під кришкою вони знову повертаються у страву.

У ГУ Держпродспоживслужби в Житомирській області звертають увагу, що кожен продавець на ринку повинен мати експертний висновок лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи, де зазначено рівень нітратів в овочах. Тож овочі та фрукти варто купувати лише в місцях офіційної торгівлі, уникаючи стихійних ринків, де відсутній ветеринарно-санітарний контроль.

Як повідомляв Житомир.info, упродовж квітня 2022 року лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи, які працюють на ринках Житомирської області, вибракували понад 2,5 тонни ранніх овочів, у яких вміст нітратів перевищував допустимі рівні.

Житомир.info

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Теги: овочі ранні овочі нітрати Держпродспоживслужба  
Матеріали по темі