Влада

​Голова об’єднання споживачів газу прокоментував рішення Верховного суду щодо будинкових лічильників «Житомиргазу»

1 листопада 2018, 13:02

Верховний суд України задовольнив касаційну скаргу ПАТ «Житомиргаз», визнавши законність встановлення загальнобудинкових лічильників у Житомирі.

Про це йдеться в постанові Верховного суду України від 8 серпня 2018 року, оприлюдненій 17 серпня 2018 року.

Зокрема, суд мотивує своє рішення тим, що «ПАТ «Житомиргаз» розпочало встановлення загальнобудинкових лічильників газу у багатоквартирних будинках міста Житомира з єдиним газовим приладом з метою комерційного (приладового) обліку природного газу з 2016 року.

«На той час редакція Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» від 16 червня 2011 року № 3533-VI не містила вимогу до суб'єкта господарювання, що здійснює розподіл природного газу на відповідній території, оснащувати споживачів природного газу - фізичних осіб індивідуальними лічильниками газу. Тому, дії щодо оснащення споживачів - фізичних осіб загально-будинковими лічильниками газу з одним газовим приладом не можна визнати неправомірними», - йдеться в мотиваційній частині постанови суду.

Натомість суд відмічає, що «ГО «Об'єднання споживачів природного газу міста Житомира» не надало достатньо доказів протиправності дій щодо невизначеного кола споживачів, а зазначені у позовній заяві обставини не можуть бути підставою для застосування саме такого способу захисту порушеного права, який заявлений у позовній заяві».

Відтак Верховний суд України задовольнив касаційну скаргу ПАТ «Житомиргаз», скасував постанову апеляційного суду Житомирської області від 22.01.2018 року, а рішення Корольовського райсуду м. Житомира від 19.09.2017 залишив у силі. Постанова суду касаційної інстанції є остаточною і оскарженню не підлягає.


Голова ГО «Об'єднання споживачів природного газу міста Житомира» Ігор Скоропад прокоментував Житомир.info постанову Верховного суду щодо скарги ПАТ «Житомиргаз».

«Звичайно, рішення Верховного суду оскарженню не підлягає, але перше, що мені кинулось в очі – це рядок у мотиваційній частині – «Закон України про особливості здійснення права власності багатоквартирного будинку не передбачає необхідності отримання згоди співвласників на встановлення загальнобудинкового вузла обліку». А у Законі, на який суд посилаєтьсяв ст 10 пункт 2 абзац 5 вказано «до повноважень зборів співвласників належить прийняття рішень з усіх питань управління багатоквартирного будинку, в тому числі (пункт 5) проведення поточного і капітального ремонту, реконструкції і реставрації, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку. Тобто загальнобудинкова мережа,газова у тому числі,– це є спільне майно, і якщо на ньому щось відбувається - кран чи лічильник встановлюють, чи міняють діаметр - це є технічне переоснащення. Тому ст. 10 Закону передбачається обов’язкова згода співвласників на таке переоснащення. Але Верховний Суд чомусь цього не врахував», - прокоментував рішення суду Ігор Скоропад, вказавши на недосконалість правосуддя.

Голова ГО «Об'єднання споживачів природного газу міста Житомира» визнає, що цей суд уже програно, але й надалі збирається відстоювати права споживачів газу у Житомирі.

«Далі будемо дивитись, як «Житомиргаз» буде виконувати вимоги нового законодавства: Закону про комерційний облік газу. В ньому написано, що "Житомиргаз" повинен до 1 січня 2021 року встановити індивідуальні лічильники для тих, у кого тільки плита. Більше того, у цьому ж законі прописано, що протягом 2018 року ті люди, які встановили індивідуальні лічильники за власний кошт, повинні отримати компенсацію протягом 12 місяців, згідно порядку Кабміну. Але на сьогодні цього порядку досі немає. Будемо вимагати, щоб він з’явився. Напевно, будемо це робити навіть на сесії міської ради. Будемо передбачати якийсь алгоритм дій, щоб максимально захистити наших споживачів», - поділився своїми намірами Ігор Скоропад.

Нагадаємо, 12 червня 2018 року «Житомиргаз» повідомив, що не збирається робити перерахунок і буде оскаржувати рішення суду щодо загальнобудинкових лічильників.

6 червня 2018 року Корольовський районний суд м.Житомира визнав незаконним встановлення будинкових лічильників газу. 8 червня на брифінгу в прокуратурі області пояснили, що у 2016 році ПАТ «Житомиргаз» здійснило встановлення прибудинкових лічильників на 116 будівлях міста без згоди співмешканців, які проживали у цих будинках, та без згоди контролюючих органів Житомирської міської ради. Суд визнав неправомірними дії ПАТ «Житомиргаз» та ТОВ «Житомиргаз Збут» і зобов’язав провести перерахунок за споживання газу з 1 січня 2017 року та демонтувати будинкові лічильники.

Як повідомляв Житомир.info, у 2017 році будинкові лічильники ПАТ «Житомиргаз» у рази збільшили платіжки житомирян. З червня 2017 влада через суд намагалася зобов’язати ПАТ «Житомиргаз» провести перерахунок для мешканців. 1 серпня 2017 мер Сергій Сухомлин закликав житомирян долучитися до колективного позову проти дій газового монополіста, однак у вересні 2017 ГО «Об’єднання споживачів природного газу міста Житомира» програла суд проти газового монополіста. У серпні 2017 позов щодо проведення перерахунків в інтересах житомирян подала Житомирська місцева прокуратура. 22 січня 2018 року апеляційний суд Житомирської області визнав незаконним використання показників будинкових лічильників обліку газу, після чого «Житомиргаз» пояснив, як платитимуть мешканці багатоповерхівок, де були встановлені лічильники.

Житомир.info

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Теги: Скоропад Житомиргаз суд лічильник газ  
Матеріали по темі